DESPEC KURUMSAL SİTESİDESPECPAZAR

Despec Bilgisayar Pazarlama ve Ticaret A.Ş. bilişim teknolojileri (“BT”) tüketim malzemeleri dağıtımı konusunda faaliyet göstermektedir. 1995 yılında başka bir isim altında kurulan Şirket, esas faaliyetlerine 1998 yılının sonlarına doğru başlamıştır. Mayıs 1998, merkezi Hollanda’da bulunan Despec Group B.V. %50 hisse ile ortak olmuş, Nisan 2006 ayında hisselerinin %17,5’ini şirkete Desbil’den dolayı dolaylı iştiraki bulunan Nevres Erol Bilecik’e devretmiştir. Despec’in diğer ortağı, Bilecik ailesinin ortak olduğu Desbil Teknolojik Ürünler A.Ş.’dir. Bilecik ailesi, Türkiye’nin önde gelen BT ürünleri dağıtıcısı olan Index Bilgisayar Sistemleri Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“Index”)’in kurucusu ve %42,5 ortağıdır.

Sermaye ve finans dünyasının tanınmış isimlerinden DIFC (Dubai International Financial Center), Despec BV'nin %70'ini satın aldı. 2007 yılının Kasım ayında gerçekleşen bu anlaşmayla, Index Grup şirketlerinden Despec Türkiye'nin de ortaklık yapısı değişti. Yeni yapı dolaylı olarak %50 Erol Bilecik, %35 DIFC ve %15 Riyaz Cemal olarak belirlendi.

Despec Group B.V, BT tüketim malzemeleri’nin bayilere satışına konsantre olmuş uluslararası bir grubun Holding şirketidir. Ürün portföyünde, elektronik ofis malzemeleri, BT çevre ürünleri, dijital ekipmanlar, fotoğrafçılık ve telekomünikasyon aksesuarları alanlarındaki önde gelen markalar yer almaktadır. Despec Group B.V 20’ye yakın ülkede faaliyet göstermektedir.

Despec’in, dünyanın önde gelen markalarından oluşan geniş bir ürün portföyüne sahiptir. HP ürünleri (özellikle yazıcı toner ve kartuşları) satışların büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Şirketin dağıtımını üstlendiği diğer ürünler Epson, Imation, OKI, Sony, Canon, Xerox, Panasonic, IBM, Maxell, Trust, Targus, Toshiiba’dır.

Despec ana ürün grupları ve markaları aşağıda yer almaktadır:

ÜRÜN GRUBU MARKALAR
Toner Kartuş Hewlett Packard, Epson, Xerox, Canon, Oki, IBM Lexmark, Samsung
Mürekkep Kartuş Hewlett Packard, Epson, Xerox, Canon, Lexmark
Şerit Oki, Epson, Panasonic
Yedekleme Ürünleri Sony, Imation, Kingston, TDK, IBM
Yan Aksamlar Targus, Trust
Aksesuarlar İmation, Trust, Targus,Southwing
Kağıt Ürünleri Hewlett Packard, Epson, Canon, Xerox

Şirketin ortaklık yapısı aşağıdaki gibidir:

ORTAĞIN ADI SERMAYE (%)
Desbil Tekn. Ürünler A.Ş. 5.490.634 % 49,91
Despec Group B.V. 5.500.000 % 50,00
Diğer 9.366 % 0,085
TOPLAM 11.000.000 % 100
Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata ve yanlışlıktan
NETEKS Teknoloji Ürünleri A.Ş. sorumlu tutulamaz. © Copyright NETEKS Teknoloji Ürünleri A.Ş. Tüm hakları saklıdır.